Máte web a pravidelne zdieľate  jeho obsah na facebooku? Tak to ste sa možno už stretli s problémom, že facebook nezobrazil to, čo sa aktuálne nachádzalo na danej stránke. Nech ste robili čo robili, stále zobrazoval obsah, ktorý ste pridali v minulosti. Prednedávnom sa to stalo aj nám. Problém sme veľmi rýchlo odstránili. Riešenie je až smiešne jednoduché, vďaka užitočnému nástroju Object Debugger od Facebooku. Prečítajte si krátky návod, ako postupovať v takejto situácií.

Ako funguje zdieľanie odkazov na Facebooku?

Za správne zobrazovanie obsahu na facebooku a všeobecne pri zdieľaní odkazu na nejakú stránku hocikde na webe, sú zodpovedné tzv. Rich Snippets. O rich snippets len veľmi krátko, aby ste si urobili predstavu, čo to je. Rich Snippets je špeciálny HTML kód, ktorý pomocou presne zadefinovaných a medzinárodne uznávaných pravidiel popisuje jednotlivé prvky na webe, aby boli zrozumiteľné aj vyhľadávačom a sociálnym sieťam. Týchto pravidiel je ľudovo povedané mrte, dočítate sa o nich na stránke schema.orgV podstate ide o to, že váš programátor si musí dať tú námahu, že okrem svojho kódu dá do zdrojáku aj špeci kód, aby aj Google rozumel, čo sa na danom webe nachádza. Vlastne mu tak poradí, čo je dôležité na danom webe, na čo sa má zamerať a čo zobraziť napríklad vo výsledkoch vyhľadávania. Rich Snippets sú osobitná téma, o ktorú, ak nie ste programátor, sa vôbec nemusíte starať. Samozrejme nie je na škodu vedieť, že niečo také existuje. Minimálne vtedy, keď si dáte naceniť tvorbu nového webu. Pokiaľ si v cenovej ponuke nenájdete položku Rich Snippets, príp. metadáta alebo mikrodáta, zbystrite pozornosť a pýtajte sa, kde ich zabudli :)

Aj facebook má svoje rich snippets, alebo lepšie social snippets. Má na to vlastný Open Graph protokol. V porovnaní s Googlom, je trošku skromnejší a zaujímajú ho dokopy iba 4 veci: obrázok/video, URL, názov a popis. Čiže v momente, ako vy alebo hocikto iný zozdieľate URL adresu webu na facebooku, ten automaticky hľadá tieto 4 veci a zobrazí ich. Ak to máte zle nastavené, zobrazí to, čo nájde, takže aj úplnú hlúposť.

Kedy nastáva problém so zobrazovaním obsahu odkazov?

Vtedy, keď odkaz vyzdieľate na facebooku, medzitým zmeníte obsah stránky, na ktorú sa odkazuje (najmä meta údaje) a chcete to nanovo vyzdieľať. Stane sa taká vec, že sa vám nenačíta aktuálny obsah, ale ten pôvodný. Nám facebook robil problémy, keď sme sa snažili zozdieľať jeden náš článok z blogu. Facebook mi ukázal, že nenašiel žiadnu stránku.

Ajajaj. Nevšimla som si, že som článok ešte neuverejnila. Nevadí, uverejním ho, nanovo zozdieľam a dobre. No tudle nudle. Facebook úplne odignoroval zmenu. Chybová hláška sa zobrazovala stále, aj keď na danej URL adrese už bol uverejnený článok správne. Čo teraz?

Prečo nám to facebook robí?

Lebo má pamäť ako slon. Facebook si okamžite po prvom načítaní ukladá do pamäte (tzv. cache) všetky metadáta a pri každom ďalšom pokuse o zdieľanie, načítanie alebo lajkovanie stránky, sa už neunúva ich načítať nanovo. Jednoducho ich ťahá zo svojej pamäte, tzv. si ich kešuje. Akúkoľvek zmenu zaregistruje až bohvie kedy. Parádička.

Ako osviežiť pamäť Facebooku?

Riešenie  je až smiešne jednoduché a zvládne to naozaj každý. Facebook vytvoril nástroj Open Graph Object Debugger, ktorý to všetko vyrieši. Do predpripravenj kolónky len vložíte URL adresu, ktorá robí problémy a stlačíte Debug. Facebook si premaže pamäť a načíta aktuálne údaje zo stránky. Svet je spasený za ani nie 1 sekundu.

Možno ste sa s týmto problémom ešte nikdy nestretli, možno vás to len čaká, možno ho zažívate pravidelne. Nech je to ako chce, teraz už budete vedieť, ako na to.

Ak chcete byť informovaný o ďalších užitočných e-shop fičurách, nielen z nášho systému XCMS, prihláste sa na odber noviniek.

Tipy a triky ako na e-shop ZADARMO!


Romča je osoba prvého kontaktu v stupo.sk. Všetky požiadavky na vytvorenie, zmenu či vylepšenie webu smerujte na ňu. Vyštudovala odbor Elektronický obchod a manažment a svet e-business je jej viac než blízky.

romana@stupo.sk

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *