Nahadzovanie produktov do eshopu vie niekedy dobre potrápiť. Človek dostane štos papierov s katalógovými číslami 3000 produktov a o program na pár dní má postarané. Kým nahodí každú jednu položku, je dosť pravdepodobné, že polovicu z nich už jeho dodávateľ dávno vypredal a nahadzovací proces sa môže začať nanovo. Váš čas, peniaze aj energia vyjde na zmar a to dokáže dobre na… Musí to ísť aj ľahšie. A tak sme sa zamysleli a vymysleli. Zdĺhavému ručnému nahadzovaniu z (nebodaj papierových) katalógov vašich dodávateľov dajte zbohom. Je tu import produktov cez XML súbor.

Čo je to XML súbor a odkiaľ ho získate?

Toto vás vlastne vôbec nemusí zaujímať. Hlavná vec, že my vieme :) Ale len tak pre zaujímavosť, je to súbor, v ktorom sú údaje o hocičom napísané špeciálnym značkovacím jazykom XML (eXtensible Markup Language). Ten pekne popisuje celú štruktúru dokumentu. Zaujíma ho iba vecný obsah dokumentu, vzhľad (červené písmo, odstavce a pod.) je nepodstatný. Pomocou tohto jazyka si vedia medzi sebou vymieňať údaje rôzne aplikácie, teda aj XCMS eshop. S XML ste sa už stretli v Heureke. Aj váš produktový feed je napísaný v  tomto jazyku.

Čo vás však musí zaujímať je, ako taký XML súbor s produktami získate. Musí vám ho dať váš dodávateľ. To môže byť niekedy problém, keďže nie všetci výrobcovia majú svoje katalógy produktov aj vo formáte XML. Spýtajte sa a uvidíte. Keď ho zoženiete, odovzdajte nám ho a my to už vybavíme.

Ako funguje XML import produktov v eshope?

Na začiatok musím upozorniť, že každý dodávateľ môže mať vytvorenú vlastnú štruktúru XML súboru. Zakaždým je teda potrebné nám daný súbor ukázať a my to napasujeme tak, aby všetko fungovalo ako má. Toto prispôsobovanie zaberie pár hodín, ale za ten ušetrený čas to určite stojí.

Keď už teda všetko poohýňame do želaného tvaru, prichádza váš čas. V admine v časti ,,Tovar” vám pribudne nové tlačidlo ,,XML import produktov“. Otvorí sa vám formulár s políčkom ,,Nahranie XML cien”, kde zo svojho počítača klasickým spôsobom vložíte daný XML súbor a stlačíte tlačidlo ,,Potvrdiť”. Dole sa vám v tabuľke ,,História importov” zobrazí nový riadok s názvom daného XML súboru. Na pravo v stĺpci ,,Akcia” kliknete na ,,importovať do databázy”. Dole na obrázku máte znázornené tieto kroky v presnom poradí, ako majú nasledovať.

V prehliadači sa vám otvorí okno so zoznamom všetkých produktov, ktoré daný XML súbor obsahoval. Na vrchu napravo vidíte celkový počet produktov a počet produktov, ktoré už máte nahodené v obchode.

Môže sa totiž stať, že vám dodávateľ dá súbor s produktami, ktoré ste už niekedy v minulosti nahodili do eshopu. Systém takéto produkty vie identifikovať na základe EAN kódov, aby nevznikli zbytočné duplicity a označí ich zelenou fajkou. Pri takýchto, už nahodených produktoch máte 2 tlačidlá:

  1. V obchode – zobrazíte si daný produkt v eshope podobne, ako keď nahadzujete produkt klasickým spôsobom cez admina. Vidíte ho teda presne tak, ako ho bude vidieť váš zákazník.
  2. Upraviť – ak chcete niečo zmeniť, vymazať alebo doplniť, tak to urobíte pomocou tohto tlačidla, ktoré vás presunie do klasickej karty produktu v admine.

Nové produkty sú označené sivou fajkou a pri nich máte iba 1 tlačidlo – Importovať.

Po kliknutí na toto tlačidlo, sa vám zobrazí okno s formulárom Hlavná karta, v ktorej máte automaticky predvyplnené všetky údaje, ktoré vám poskytol dodávateľ v XML súbore. Sú to údaje ako názov produktu, popis produktu, cena za produkt, DPH a meta popis, ktorý je rovnaký ako popis produktu. Ostatné veci, ako kľúčové slová, značku, kategóriu produktu, príp. nákupnú cenu musíte do tohto formuláru doplniť ručne. Ak chcete niečo zmeniť, doplniť alebo vymazať, nie je problém. Dôležité je však potom všetko uložiť.

Druhá karta sú Obrázky. Tie máte tiež predvyplnené, keďže ich dodávateľ poskytol v XML súbore. Aby bolo všetko so SEO kostolným poriadkom, ako popis obrázku (alt) sa automaticky doplní názov produktu. Znovu uložíte.

Posledná karta sú Varianty. V podstate sa v nich robí to isté, ako v skladovej karte produktu v klasickom admine. Už tu máte predvyplnený kód produktu, EAN a parametre produktu od dodávateľa. Na vás už je len naskladniť produkt a v prípade, že mu chcete pridať ešte ďalšie parametre, tak ich doplníte tu. Uložíte a hotovo. Produkt je nahodený a vy si ho môžete rovno pozrieť v obchode. 

Hlavným prínosom tejto novej funkcie v XCMS eshope je najmä úspora času, peňazí a v neposlednom rade aj vašich nervov. Šikovnú pomôcku ocenia najmä veľké eshopy so stovkami až tisíckami položiek. Ak máte dodávateľov, ktorí vám vedia poskytnúť XML súbor s produktami, nie je o čom. Veď načo si zbytočne komplikovať život, keď to ide aj ľahšie.

Páči sa vám táto funkcia? Aj vy ju môžte mať vo svojom eshope. Stačí sa nám len ozvať a my všetko zariadime 😉

Ak chcete byť informovaný o ďalších e-shop fičurách, prihláste sa na odber noviniek.

Tipy a triky ako na e-shop ZADARMO!

 


Romča je osoba prvého kontaktu v stupo.sk. Všetky požiadavky na vytvorenie, zmenu či vylepšenie webu smerujte na ňu. Vyštudovala odbor Elektronický obchod a manažment a svet e-business je jej viac než blízky.

romana@stupo.sk

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *